Below is the collection of bands we've had the privilege of hosting!

1992

Dirty Dozen Brass Band

RedDog Blues Band

Arrow

Full Kitchen and Sandra Wright

Lucinda Williams

Leo Kottke

Pentangle

David Wilcox and Patty Larkin

Felix and the Cats

Wayne Toups and Zydecajuns

NRBQ

Loudon Wainwright III

Zulu Spear

Lillie Barber and Bad Weather

Maura O’Connell

Acoustic Alchemy

1993

Junior Wells

Steve Forbert

The Rankin Family

Foday Musa Suso and Mandingo

Brave Combo

Alison Krauss and Union Station

Joe Ely

Andy Narell

Ken Peplowski

Alejandro Escovedo

Sons of the San Joaquin

Jai Uttal

Boozoo Chavis

The Story

Tuck & Patti

Danny Samples & the Charles Brown Band

Beth Neilson Chapman

 1994

Clyde Stubblefield Band

Special EFX

C.J. Chenier and the Red Hot

Louisiana Band

Morgan Heritage

Marti Jones and Don Dixon

Robert Earl Keen Band

Domestic Science Club

Junior Walker & the All-Stars

Wolfstone

Mac Gayden

Dan Hicks & the Acoustic Warriors

The Klematics

Livingston Taylor

James Cotton

Laurie Lewis and Grant Street

Vance Gilbert

Hugh Masekela

1995

Eddie Palmieri Band

Junior Walker & the All-Stars

Austin Lounge Lizards

Mose Allison

The Roches

Dave Hole

Marc Antoine

Paul Cebar & the Milwaukeeans

Boiled in Lead

Saffire - Uppity Blues Women

Eric Gales

Atchafalaya

Moxy Fruvous

Charles Brown

The Heartbeats Rhythm Quartet

Quetzal

 

1996

The Iguanas

Poncho Sanchez

Ron Sexsmith

Sonny Landreth & the Goners

Jay Unger and Molly Mason

Angelique Kidjo

Irma Thomas & the Professionals

Mitch Ryder

Little Dave Thompson & Big Love

Keb’ Mo’

Rosie Flores

Cyrus Chestnut

Barenberg, Douglas, & Meyer

The Mollys

Rosie Ledet & the Zydeco Playboys 

1997

Barenaked Ladies

Kelly Willis

Christine Lavin

Yellowman & the Sagittarius Band

Sam Bush Band

Corey Harris

The Laura Love Band

Allen Fontenot & the Country Cajuns

Son Seals

Flaco Jimenez

Gene Harris

Doyle Dykes

Inca Son

Little Jack Melody & His Young Turks

Maura O’Connell

1998

Susan Tedeschi

Sonia Dada

Chenille Sisters

Creole Junction

New Morty Show

Richard Thompson

Deni Bonet

Zulu Spear

Francine Reed

Todd Snyder

Carey Bell

Bob Mamet

Big Sandy & the Fly-Rite boys

Tannahill Weavers

1999

Tiny Town

Maria Muldaur

Fantcha

John Mooney & Bluesiana

Robin and Linda Williams

Ram

AJ Croce

Bela Fleck & the Flecktones

Big Rude Jake

R.I. Burnside

Eileen Ivers

Nicholas Payton

Blue Highway

Willie Porter

The Campbell Brothers

Chubby Carrier

2000

Los Mocosos

Psychograss

Shannon Curfman

Theresa Anderson

Richard Shindell

Chiwoniso

Doc Watson

Snooky Pryor

Eric Heatherly

Joyce Cobb’s Delta Blues Women

Paris Combo

Let’s Go Bowling

The Paperboys

Leo Nocentelli of the Meters

Derek Trucks Band

David “Fathead” Newman

Dwayne Dopsie & the Zydeco Hellraisers

2001

The Holmes Brothers

Jesse Colin Young & Sons

David “Fathead” Newman

Bill Kirchen & Too Much Fun

The Persuasions

Nickel Creek

Les Yeux Noirs

The Gourds

Wild Magnolias

Eddie Floyd

North Mississippi Allstars

Jonatha Brooke

Stacey Earle

Brother

Peter Rowan

Burning Spear

2002

Graham Parker & the Figgs

Buddy & Julie Miller

Luna

The Dudes

The Brothers Johnson

The Flatlanders

Indigenous

Solas

Zydeco Boneshakers

Anthony Gomes

Charlie Hunter

Pinmonkey

Seven Nations

Jesse Winchester

Nashville Bluegrass Band

Leon Redbone

Tama

2003

The Impressions

Here Come the Mummies

Anders Osborne & Big Chief Monk Boudreaux

Laura Cantrell

Wes Cunningham

Robert Bradley & Blackwater Surprise

Monte Montgomery

Rani Arbo & Daisy Mayhem

West African Highlife Band

Terrence Martin

Speech

The Brubeck Brothers

NRBQ

Alvin Youngblood Heart

Les Yeux Noirs

The Cottars

Del McCoury Band

2004

Billy Joe Shaver

Ricky Fante’

Alison Brown Quartet & Andrea Zonn

Beausoleil avec Michael Doucet

Clumsy Lovers

Garrison Starr

Andi Hoffman & B-Goes

Larry Carlton & the Saffire Blue Band

Bernard Allison

Deanna Bogart

Wheat

Ryan Shupe & the Rubber Band

Janis Ian

Ricardo Lemvo & Makina Loca

Sonny Landreth

Cherish the Ladies

Lonesome River Ban

2005

Buckwheat Zydeco

De Sol

The Waybacks

Mary Gauthier

Marcia Ball

Eric Johnson

Ladysmith Black Mambazo

Reckless Kelly

Marshall Crenshaw Power Trio

Guy Davis

Lucy Kaplansky

Wolfstone

The Black Keys

Joey DeFrancesco Trio

Be Good Tanyas

Adrian Belew

King Wilkie

2006

Lil’ Brian & the Zydeco Travelers

The Sun Ra Arkestra

Junior Brown

The Greencards

Susan Cowsill

Deadstring Brothers

Jake Shimabukuro

John Cowan Band

Del Castillo

Terry Anderson & the OAK Team

Shemekia Copeland

Of Montreal

Tim O’Brien

The Bad Plus

Dave Alvin & the Guilty Men

The Elders

Bettye LaVette

2007

Chris Thile & the How to Grow a Band featuring Bryan Sutton

Luke Doucet

Cadillac Sky

The Screaming Orphans

The Soul of John Black

Bobby Bare Jr.

Calton Coffee

Eric Lindell

Del Castillo

Gandalf Murphy & the Slambovian Circus of Dreams

Sierra Leone’s Refugee All-Stars

Lenahan

Freddy Cole Quartet

Paul Thorn Band

Eric Bibb Trio

Red Stick Ramblers

Howard Jones Acoustic Duo

2008

Mike Farris Band

Karla Bonoff

Back Door Slam

Groundation

Asylum Street Spankers

Bonerama

Ruthie Foster

Claire Lynch Band

Soulive

Michelle Shocked and the Lee Boys

The Whigs

Robben Ford

Hal Ketchum

Blue Mountain

Basia Bulat

The Belleville Outfit

Big Al Anderson & the Balls

2009

Lil’ Malcolm & The House Rockers

Nation Beat

Carolyn Wonderland

Reed Thomas Lawrence

JJ Grey & Mofro

Dan Baird & Homemade Sin

Ben Sollee

Eleni Mandell

Daby Toure

Act of Congress

Rocco Deluca & The Burden

John Nemeth

Shotgun Party

Enter the Haggis

Carlene Carter

Dr. Dog

The Gibson Brothers

2010

Big Sam’s Funky Nation

Josh Charles

Farewell Drifters

Grupo Fantasma

Raul Midon

Bottle Rockets

Mooreland & Arbuckle

Plants and Animals

Hot Club of Cowtown

Black 47

Civil Twilight

Warren Hood

Carolina Chocolate Drops

Katie Herzig

Sarah Lee Guthrie & Johnny Irion

The Lost Fingers 

2011

Dawes

Elizabeth and the Catapult

Bekka Bramlett

Michael Kaeshammer

Hugo

Mia Borders

Black Lillies

Free Energy

WTM Blues Band

Mingo Fishtrap

J. D. McPherson

Michael Burks

Locus Por Juana

McPeake

Ollabelle

2012

Alexis P. Suter Band

Seven Handle Circus

Elliot Brood

Honey Island Swamp Band

Shannon McNally

Young Dubliners

Dirty Bourbon River Show

Deer Tick

Chuck Prophet

Van Hunt

Strung Like a Horse

Hayes Carll

Eilen Jewell

Tizer

Quiet Company  

2013

Lee Fields & The Expressions

Oliver Mtukudzi & The Black Spirits

Cody Chesnutt

Kansas Bible Company

Brothers Comatose

Elizabeth Cook

Walter “Wolfman” Washington

Amber Fults & The Ambivalent Lovers

Lake Street Drive

Johnny Sketch & The Dirty Notes

Wheeler Brothers

Allen Stone

Swear and Shake

Aaron & The Spell

Holly Williams

Leagues

Screaming Orphans

2014

Forro in the Dark

Packway Handle Band

Roadkill Ghost Choir

Pokey LaFarge

Ester Rada

Houndmouth

Lydia Loveless

Alanna Royale

Seth Walker

Slide Brothers

Bronze Radio Return

Lucius

Function

London Souls

Fredricks Brown

Clap Your Hands Say Yeah

Johnnyswim

Gabe Dixon

2015

John & Jacob

Dusty 45s

San Fermin

Spirit Family Reunion

A.J. Ghent Band

Novalima

Amy LaVere

Hypnotic Brass Ensemble

Road to Nightfall Winner (TBA)

Selwyn Birchwood

Band of Heathens

Escondido

2016

Polythythmics

Richard Lloyd Group

The Ballroom Thieves

Nikki Hill

Nick Lutsko

Hope Country

Nikki Lane

PJ Morton & the Crusade

Los Colognes

Nora Jane Struthers & Party Line

Liz Vice

Firekid

Ganstagrass

HillBenders

Gina Chavez